Život v Polsku

Cestovatelův průvodce Polskem

Jak volit ze zahraničí?

Volit ze zahraničí není problém, hlasování dokáže usnadnit datová schránka

Česko má za sebou třetí přímou volbu prezidenta. Generál Petr Pavel zvítězil nejen na území ČR, ale i ve všech zahraničních okrscích kromě Moskvy. Volit ze zahraničí se rozhodla i spousta Čechů pobývajících v Polsku. Zde na Velvyslanectví České republiky ve Varšavě získal Petr Pavel 178 hlasů z celkových 189.

Volbu hlavy státu tedy máme úspěšně za sebou, ale co ty nadcházející? Každý rok nás nějaké čekají. A protože opakování je matka moudrosti, podívejme se, co musíme udělat, chceme-li volit ze zahraničí, a zda je to v našem případě vůbec možné.

Můžu volit ze zahraničí? Jak kdy!

Především je třeba vědět, v jakých volbách lze v zahraničí volit a ve kterých ne. Mimo území ČR se můžeme zúčastnit jen prezidentských voleb a voleb do Poslanecké sněmovny.

Chcete-li odevzdat svůj hlas v senátních a komunálních volbách nebo volbách do Evropského parlamentu, nezbývá vám nic jiného, než se vypravit do Čech a hlasovat tam.

Záleží také na tom, zda dlouhodobě pobýváte v Čechách, nebo v zahraničí.

Jak získat voličský průkaz?

Jste v Polsku pracovně, studijně nebo na dovolené a trvale pobýváte v Čechách? Pak můžete na velvyslanectví volit za pomoci voličského průkazu. O ten si zažádáte na obecním úřadě v místě trvalého bydliště. Jak na to?

Buď na úřad zaskočíte osobně, a to nejpozději dva dny před volbami do 16:00,

nebo

zašlete žádost v písemné podobě nejpozději 7 dní před volbami do 16:00,

nebo

pomocí datové schránky na portálu občana, opět nejpozději 7 dní před volbami do 16:00.

Pokud jste zvolili druhou  nebo třetí možnost a zároveň si nebudete průkaz vyzvedávat osobně na vydávajícím úřadu a chcete si ho nechat zaslat do Varšavy na velvyslanectví, učiňte tak s předstihem, aby průkaz dorazil z Čech včas.

Zápis na zvláštní seznam voličů – jak na věc?

Volit ze zahraničí se dá, i pokud máte v Polsku trvalý pobyt. Jen vám nezbývá nic jiného, než se nechat zapsat na zvláštní seznam voličů. Žádost o tento zápis musíte podat nejpozději 40 dnů před konanými volbami. V případě, že jste na seznamu již od minulých voleb, o zápis žádat nemusíte.

Opět máte několik možností:

Navštívit Velvyslanectví ČR ve Varšavě a žádost vyřídit osobně,

nebo

žádost zaslat poštou a s ní ještě několik nezbytností – originál nebo ověřenou kopii doklad totožnosti (občanského průkazu nebo pasu) a doklad o bydlišti na území Polska. Přiložte také písemný souhlas s pořízením kopie dokladu a předplacenou obálku, aby vám z velvyslanectví mohli doklad poslat zpět.

Nebo

zdá-li se vám tohle všechno trochu krkolomné, máte ještě třetí možnost – stejně jako v případě voličského průkazu, můžete si i teď poslat žádost přes datovou schránku na portálu občana.

Pokud datovou schránku ještě nemáte, neváhejte s jejím založením. Pomůže vám nejen se zařizováním voličského průkazu, ale ulehčí komunikaci se všemi úřady. A to se těm, co se zdržují v zahraničí, rozhodně vyplatí. Bližší informace o tom, jak založit datovou schránku na Velvyslanectví ČR ve Varšavě, naleznete pod tímto odkazem.

V případě jakýchkoliv nejasností se neváhejte obrátit na zaměstnance velvyslanectví, kteří vám ochotně poradí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *