Není konopí jako konopí. Informovat o tom je cílem organizátorů akce Dożynki konopne, které se letos vůbec poprvé konaly v Konopnici u Lublinu. Před vypuknutím pandemie covidu se jich každoročně tisíce příznivců rostliny zúčastňovaly v Sandomierzu. V Konopnici se během sobotního odpoledne sešli uživatelé konopí, jimž rostlina usnadňuje život s nemocí, odborníci z branže i jiní zvědaví návštěvníci všech věkových kategorií. Čekaly tu na ně stánky s konopnými výrobky a také série přednášek. Vrcholem akce byl večerní koncert kapely Hemp Gru.
Promluvili zdravotníci i technologové
Kolem konopí se točí nejen v Polsku řada mýtů a předsudků. Jeho užívání má svá pro a proti, čehož si jsou příznivci z řad zdravotníků vědomi. Proto si zájemci mohli poslechnout nejen přednášku certifikované terapeutky Kamily Dragan (na instagramu ji najdete pod názvem konopnaterapeutka) o tom, jak rostlina dokáže pomoci v léčbě endometriózy u žen, ale z úst lékaře Sebastiana Marcianiaka i to, jaké hrozí vedlejší účinky při užívání léčebného konopí a jak jim předcházet.
Jako ekologický stavební materiál představil konopí seté Przemysław Brzyski z lublinské technické univerzity (Politechnika Lubelska). Konopný beton má podle něj řadu výhod, jako je například rychlost realizace stavby, nulová šance pro rozvoj plísní, ale i schopnost tepelné a zvukové izolace nebo nehořlavost.
Lublin – město konopí?
Hlavní město Lublinského vojvodství toho má s konopím společného víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Od roku 2020 se tu s ním můžete setkat v lublinském skanzenu a poznat ho tu jako tradiční rostlinu lublinského venkova, která byla v minulosti důležitou součástí zemědělství a průmyslu. Sloužilo k výrobě provazů, látek nebo oleje a také jako krmivo pro hospodářská zvířata. Letos ho v skanzenu sice nahradil len, ale ještě loni mohli návštěvníci vidět, jak vypadá jeho výsev i sklizeň.
Neznámé není konopí seté ani obyvatelům lublinské části Węglin Południowy. Právě zde mezi paneláky před více než rokem vyrostlo nevelké konopné pole. Jeden z nejznámějších polských zemědělců Janusz Wydra již několik let odolává svodům developerů a místo toho, aby pozemek prodal, pronajal ho firmě Hemplab. Na sklizeň se v loňském roce přišly podívat stovky obyvatel. Vzhledem k tomu, že na Węglině rostlo konopí i letos, máte šanci ji vidět i vy.
Napsat komentář